Своєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) – це не лише вимога законодавства, а й гарантія соціального захисту громадян. Від сплати єдиного внеску залежить фінансування пенсій, виплат у разі безробіття, нещасних випадків та інші соціальні гарантії для кожного. Проте, в Україні все ще існує проблема заборгованості зі сплати єдиного внеску, що може мати серйозні наслідки для платників.
Чому важливо не накопичувати борги та як уникнути проблем зі сплатою єдиною внеску? Які заходи впливу можуть застосувати контролюючі органи до боржників? Які зміни зі сплати єдиного внеску у 2025 році? Про це ми сьогодні поговоримо з очільницею Головного управління ДПС у Полтавській області Аллою РЯБКОВОЮ.
Добрий день, Алло Михайлівно! Сьогодні поговоримо про важливу тему – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та наслідки його несплати. Дякую, що погодилися на розмову! Розкажіть, будь ласка, що таке єдиний внесок і чому його своєчасна сплата настільки важлива?
А. М.: Добрий день! Єдиний внесок – це обов’язковий платіж, який спрямовується на фінансування соціального захисту громадян: виплати у разі безробіття, нещасних випадків, професійних захворювань, а також спрямовується на пенсійне забезпечення. Його сплата регулюється Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (посилання).
Тобто, якщо людина не сплачує єдиний внесок, це може негативно вплинути на її соціальні права в майбутньому, зокрема на зарахування страхового стажу для пенсії.
Хочемо дізнатись чи впливає фінансовий стан платника на порядок сплати єдиного внеску?
А. М.: Відповідно до частини 12 статті 9 Закону № 2464, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Він має пріоритет перед іншими зобов’язаннями, окрім виплати зарплати. Якщо підприємець чи роботодавець не сплачує єдиний внесок, то виникає заборгованість, яка називається "недоїмкою" (пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 2464).
Якщо у людини виникає борг зі сплати єдиного внеску, що відбувається далі?
А. М.: Контролюючий орган надсилає вимогу про сплату боргу відповідно до пункту 3 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21 грудня 2020 року № 790), якщо:
- дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску контролюючими органами;
- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Якщо платник не реагує, то податковий орган протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги, передає справу на примусове стягнення до органів державної виконавчої служби чи Казначейства (пункт 5 розділу VI Інструкції №449).
Крім того, можуть застосовуватися наступні санкції:
- Блокування банківських рахунків, у тому числі карткових.
- Арешт майна.
- Обмеження виїзду за кордон для посадових осіб боржників або фізичних осіб-підприємців (пункт 11 статті 9 Закону № 2464, п.2 ст.13 Закону №1404 від 02.06.16 "Про виконавче провадження").
Чи передбачено можливість розстрочення чи відстрочення сплати заборгованості з ЄВ?
А. М.: Ні, законодавством не передбачено розстрочення або відстрочення боргу з єдиного внеску.
Як платники можуть дізнатися про свої зобов’язання та реквізити для сплати?
А. М.: Це можна зробити кількома способами:
- через сервіс "Електронний кабінет", вхід до якого здійснюється за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua, або через офіційний вебпортал Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua);
- у Центрі обслуговування платників за місцем обліку;
- за номерами телефонів «гарячих ліній», які працюють у Головному управлінні ДПС у Полтавській області (https://poltava.tax.gov.ua/kontakti/).
Якщо людина вже має заборгованість, що їй робити в першу чергу?
А. М.: Потрібно перевірити суму боргу, визначити актуальні реквізити для сплати та якомога швидше його погасити.
При погашенні заборгованості з єдиного внеску необхідно дотримуватися порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції. У полі «Код виду сплати» необхідно заповнити код 140 – сплата коштів у рахунок погашення заборгованості з єдиного внеску. У полі «Додаткова інформація запису» платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі.
З 1 січня 2025 року для фізичних осіб-підприємців було відновлено обов’язкову сплату єдиного внеску. Які наслідки це матиме для них?
А. М.: Так, дійсно, з 1 січня 2025 року Законом про Державний бюджет України на 2025 рік, зупинено дію норми щодо звільнення від сплати єдиного внеску для деяких категорій платників, тому сплата єдиного внеску знову обов’язкова для всіх фізичних осіб-підприємців, окрім тих, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.
Підприємці на спрощеній системі оподаткування самостійно визначають розмір єдиного внеску, який вони платитимуть, але сума єдиного внеску повинна бути не меншою за мінімальний страховий внесок – 1760 грн/місяць (22% від мінімальної заробітної плати). Крім того, відтепер обов'язковою є подача звітності та сплата зобов'язання до 20 числа, наступного за звітним місяцем (пункт 8 статті 9 Закону №2464). За порушення норм законодавства з єдиного внеску до платників будуть застосовані штрафні санкції та пеня за несвоєчасну сплату.
Насамкінець, що б ви порадили громадянам та підприємцям, аби уникнути проблем із єдиним внеском?
А. М.: По-перше, слідкувати за своїми зобов’язаннями та вчасно сплачувати єдиний внесок. Наприклад, можна налаштувати автоматичне списання платежів у банку або перевіряти борг через «Електронний кабінет». По-друге, якщо виникають питання – звертатися до фахівців податкової служби Полтавщини. Це допоможе уникнути неприємних наслідків та забезпечити собі соціальні гарантії.
Дякую за можливість пояснити цю важливу тему. Будьте відповідальними платниками!