Головне управління ДПС у Полтавській області інформує щодо застосування норм чинного законодавства в частині погашення податкових векселів, виданих виробникам лікеро-горілчаної продукції до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого.
Відповідно до підпункту 14.1.176 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) податковий вексель, авальований банком (податкова розписка), - простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем: до отримання з акцизного складу спирту етилового, до отримання з нафтопереробного підприємства нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, або до ввезення нафтопродуктів на митну територію України і є забезпеченням виконання ним зобов'язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статями 225, 229 Кодексу.
Згідно з пунктом 225.1 статті 225 Кодексу суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.
Скоригована сума податку в податковому векселі сплачується частково у разі придбання марок акцизного податку в період дії такого векселя (пункт 225.3 статті 225 Кодексу).
Податковий вексель вважається погашеним векселедавцем у разі сплати суми податку в повному обсязі та в зазначений у податковому векселі строк (пункт 225.4 статті 225 Кодексу).
Крім того, сума акцизного податку, на яку погашається вексель, визначається:
- виходячи з фактично отриманої кількості спирту (згідно з актом про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку) та ставок податку на готову продукцію;
- зменшується на суму податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених у встановленому порядку;
- фактично повернутого невиправного браку (пункт 225.5 статті 225 Кодексу);
- з обсягів відвантаженої на експорт продукції згідно з належно оформленною митною декларацією (пункт 225.5 статті 225 Кодексу).
Тобто норми статей 14 та 225 Кодексу визначають, що податковий вексель видається з метою забезпечення виконання векселедавцем окремо визначених податкових зобов'язань.
Крім того, відповідно до норм Кодексу проведення зменшення суми акцизного податку, визначеної у векселі (з урахуванням акта про фактично отриману кількість спирту), безпосередньо пов'язано з фактом настання визначених ст. 225 Кодексу подій (втрати спирту або готової продукції, повернення невиправного браку, вивезення продукції за межі України) та за умови їх документального підтвердження. При цьому норми ст. 225 Кодексу не містять прив'язки обсягів втраченого спирту, невиправного браку або експорту продукції до партії спирту, отриманої під такий вексель, а також часових обмежень врахування таких подій при погашенні векселів.
Отже, векселедавець зобов'язаний не пізніше граничного терміну погашення податкового векселя сплатити акцизний податок коштами в рахунок його погашення, або надати документи, що підтверджують зменшення суми податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених у встановленому порядку, а також фактично повернутого невиправного браку.
Разом з тим, після граничного терміну погашення векселя та сплати акцизного податку за таким векселем грошовими коштами можуть відбутися події щодо:
- здійснення операцій з експорту підакцизної продукції, враховуючи вимоги законодавства щодо проходження митних процедур – Митним кодексом України передбачено, що товари, які вивозяться за межі митної території України, можуть зберігатися на складах митних органів після закінчення митного оформлення до фактичного їх вивезення протягом 90 днів (ст. 240), а граничний строк перебування товарів під митним контролем до моменту поміщення цих товарів у відповідний митний режим не може перевищувати 180 календарних днів (частина 4 ст. 321), що унеможливлює документальне підтвердження експорту продукції та коригування суми по векселю цими операціями до настання граничного терміну його погашення;
- виявлення фактичних втрат спирту етилового, готової продукції - встановлення обсягів фактичних втрат спирту етилового при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової продукції та їх документальне підтвердження можливо тільки за результатами інвентаризації спирту, яка проводиться на 1 число кожного місяця;
- повернення невиправного браку, який утворюється у процесі виробництва лікеро-горілчаної продукції - здійснюється після накопичення таких обсягів для відвантаження на промислову переробку спиртовим заводам, що відбувається протягом тривалого часу, який, у деяких випадках, перевищує 90 календарних днів, відведених для погашення податкового векселя.
Враховуючи зазначене повідомляємо, що у разі, якщо з обсягів втрат спирту етилового, експорту / втрат готової продукції, невиправного браку акцизний податок сплачено в рахунок погашення податкових векселів, то зменшення суми акцизного податку за такими обсягами може бути враховане під час декларування акцизного податку у звітному періоді та під час погашення наступних податкових векселів при настанні таких подій, і за умови, що такі події мають належне документальне підтвердження:
наявності фактично втраченої при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва в межах норм кількості спирту етилового. А саме, спирт етиловий, що втрачено при транспортуванні, необхідно відображати відносно кожного окремого векселя, за яким отримано спирт етиловий згідно з актом про фактично отриману кількість спирту. При цьому втрати, що виникають в процесі зберігання спирту етилового та виробництва готової продукції, можуть враховуватись за результатами проведеної у присутності представника контролюючого органу на акцизному складі інвентаризації спирту етилового та наявності належним чином оформлених документів щодо такої інвентаризації. Втрати спирту етилового відображаються у Розрахунку суми зменшення акцизного податку на суму податку, визначену виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового неденатурованого під час транспортування та зберігання, у процесі виробництва готової продукції, а також з фактично повернутого невиправного браку (далі - Розрахунок), який є додатком до Порядку проведення розрахунку суми зменшення акцизного податку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.10.2010 № 1260. Зазначений Розрахунок у встановленому порядку погоджується постійним представником контролюючого органу на акцизному складі;
повернення невиправного браку - за наявності належним чином оформлених документів щодо виникнення такого браку та його повернення (відвантаження) на акцизний склад виробника спирту для промислової переробки або утилізації (незалежно від того, хто був постачальником спирту за векселем), з подальшим відображенням у Розрахунку;
факту вивезення (експорту) за межі митної території України алкогольних напоїв - згідно з даними належно оформленої митної декларації з експорту підакцизної продукції, якою підтверджено перетин митного кордону.
Головне управління ДПС у Полтавській області