Головне управління ДПС у Полтавській області звертає увагу, що 24.12.2021 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 23.07.2021 № 417, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 вересня 2021 р. за N 1185/36807, яким затверджено зміни до Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів (далі – Порядок № 417). Наказ підготовлено відповідно до статей 9, 11 розділу III Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пункту 22 Порядку функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35 1 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року N 321, та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 375.
Порядок № 417 визначає процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) або повернення платникам ЄВ надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску, в т. ч. тих, які сплачені через єдиний рахунок.
Відповідно по п. 3 цього Порядку надміру сплаченими коштами є суми ЄВ, які на певну дату зараховані на належний рахунок 3556 понад нараховані суми ЄВ на таку дату (крім сум авансових платежів, граничний строк сплати яких не настав, сплачених відповідно до абз. другого ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).
Помилково сплачені кошти – суми ЄВ, які на певну дату зараховані не на належний рахунок 3556 та/або сплачені з рахунку неналежного платника.
Неналежним платником є платник, з рахунку якого здійснено помилкове списання коштів та/або який не є платником ЄВ.
У випадку надмірної сплати сум ЄВ на рахунок 3556 ДПС здійснює зарахування цих сум у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком, відповідно до встановленого розміру ЄВ та у порядку календарної черговості виникнення зобов’язань платника з цього платежу.
Повернення коштів здійснюється у випадках (п. 5 Порядку № 417):
1) надмірної або помилкової сплати сум ЄВ та/або застосованих фінсанкцій на належний рахунок 3556;
2) помилкової сплати сум ЄВ та/або застосованих фінсанкцій не на належний рахунок 3556;
3) помилкової сплати сум ЄВ та/або застосованих фінсанкцій на бюджетний рахунок за надходженнями;
4) помилкової сплати податкових зобов’язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених ПКУ та іншими законами, на рахунок 3556;
5) виявлення технічної та/або методологічної помилки за сумами, які були зараховані на рахунок 3556 з єдиного рахунку.
Повернення коштів здійснюється на підставі заяви платника про повернення коштів.
У випадках, передбачених пп. 1, 2 та 4 п. 5 Порядку № 417, заява подається за формою відповідно до додатку 1 до Порядку № 417, до територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів.
Повернення коштів у випадку, передбаченому пп. 3 п. 5 цього Порядку, здійснюється відповідно до вимог ст. 43 Податкового кодексу України.
У разі надходження заяви самостійний структурний підрозділ територіального органу ДПС, на який покладено функцію адміністрування ЄВ, у строк не більше ніж 10 робочих днів з дати надходження до тероргану ДПС заяви проводить перевірку наданої платником інформації та формує висновок про повернення коштів з рахунків 3556 за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку або приймає рішення про відмову у задоволенні заяви (п. 9 Порядку № 417).
Крім того, Головне управління ДПС у Полтавській області нагадує, що до 1 вересня 2022 року в Україні триває кампанія одноразового (спеціального) добровільного декларування - цивілізованого способу легалізації доходів. Більш детальна інформація за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/odnorazove-dobrovilne-deklaruvannya .
Телефони для консультацій з даного питання розміщені за посиланням https://poltava.tax.gov.ua/kampaniya/zvorotniy-zvyazok/ .
Головне управління ДПС у Полтавській області