Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Що необхідно знати фізичній особі – підприємцю платнику єдиного податку 1 та 2 групи?

опубліковано 20 вересня 2021 о 10:06

Головне управління ДПС у Полтавській області повідомляє - умови перебування ФОП-платника єдиного податку на 1 та 2 групах спрощеної системи оподаткування визначені у ст. 291 Податкового Кодексу України (далі – ПКУ):

.  
 
ФОП
 
І ГРУПА Вид діяльності: виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та надання побутових послуг населенню
Праця найманих працівників: не використовується
Обсяг доходу: до 167 МЗП (з 01.01.2021 року – до 1002000 грн)
Ставка єдиного податку:  до 10% - від розміру прожиткового мінімуму
Ставка ЄСВ:  22 %  від мінімальної заробітної плати
   
 
ФОП
 
І І ГРУПА Вид діяльності: надання послуг, у тому числі побутових, виробництво, продаж товарів, ресторанний бізнес
Праця найманих працівників: не використовується або не більше 10 осіб
Обсяг доходу: до 834 МЗП ( з 01.01.2021 року – до 5004000грн)
Ставка єдиного податку: до 20% - від розміру прожиткового мінімуму
Ставка ЄСВ:  22 %  від мінімальної заробітної плати
Нагадаємо, що стати платником єдиного податку 1-2 групи підприємець має право з першого числа наступного місяця після державної реєстрації при поданні заяви до закінчення місяця, в якому відбулась реєстрація.
 
Щодо строків сплати  податків для ФОП єдинників 1-2 групи: платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок,  шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 ст. 295 ПКУ).
Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» ФОП на спрощеній системі  оподаткування сплачують ЄСВ за минулий квартал до 20 числа місяця, наступного  за цім кварталом.
Звертаємо увагу, що Законом України від 13 травня 2020 року № 592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», з 01.01.2021 внесено зміни  до ст. 4 Закону № 2464.
Так, ФОП, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску .
 
Щодо подання звітності єдинниками  1-2 групи: за 2021 рік єдинники 1 – 2 груп до 09 лютого 2022 року будуть подавати оновлену податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи – підприємця, яка включатиме в себе також суми ЄСВ (наказ Міністерства фінансів України від 09.12.2020 року № 752). Звіт з ЄСВ за 2021 рік не подаватиметься.
Що стосується подання звітності ФОП 2-ї групи, який виступає податковими агентами у частині нарахування, утримання та виплати доходів найманим працівникам, тут у дію вступає нова об’єднана звітність - Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. Період подання такої звітності дорівнює кварталу, термін подання – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.
За ІІI квартал 2021 р. новий звіт ФОП необхідно подати до 10 листопада 2021 р.
 
 
Щодо нюансів ведення діяльності ФОП: у разі перевищення обсягу доходів, з наступного календарного кварталу ФОП  за заявою переходить на застосування ставки єдиного податку 2-ї або 3-ї групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Крім того, такий ФОП повинен до суми перевищення застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15%.
 
Щодо обліку доходів: ФОП 1  та 2 груп  можуть вести книгу обліку доходів у довільній формі в електронному або паперовому форматі з щомісячним відображенням доходів.
Щодо застосування РРО/ПРРО:
Увага! З 01 січня 2022 року  стане обов’язковим  використання РРО/ПРРО  для фізичних осіб – платників єдиного податку  ІІ-IV груп.
 Для І групи - застосування РРО/ПРРО  не передбачено.
Головне управління ДПС у Полтавській області