Головне управління ДПС
у Полтавській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Відповідальність фізичної особи у випадку заниження зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у річній декларації про майновий стан і доходи, виявлене контролюючим органом

опубліковано 21 лютого 2020 о 14:39

Згідно з п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року 
№ 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у разі якщо контролюючий орган, зокрема, самостійно визначає суму податкового зобов’язання, на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 ПКУ, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відс. суми визначеного податкового зобов’язання.

При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов’язання з цього податку, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відс. суми нарахованого податкового зобов’язання.
           При цьому нарахування пені розпочинається:

при нарахуванні суми грошового зобов’язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов’язання, визначеного ПКУ (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ).

Відповідно до п. 129.4 ст. 129 ПКУ на суми грошового зобов’язання, визначеного, зокрема, п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог ПКУ, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов’язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відс. річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
            Статтею 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від            07 грудня 1984 року № 8073-X із змінами та доповненнями (далі – КУпАП) передбачено, що неподання або несвоєчасне подання громадянами податкових декларацій про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація), коли подання є обов’язковим, чи включення до податкових декларацій перекручених даних тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 Дії, передбачені частиною першою ст. 164 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
             Отже, при виявленні контролюючим органом заниження податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у річній податковій декларації, до фізичної особи застосовуються штраф у розмірі 25 відс. або 50 відс. суми донарахованого податкового зобов’язання, пеня та адміністративна відповідальність.

У разі виправлення помилок шляхом подання нової звітної податкової декларації до закінчення граничного терміну подання, відповідальність за заниження податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб не застосовується.

 

ГУ ДПС у Полтавській області