Кременчуцька ДПІ Головного управління ДПС у Полтавській області нагадує про основні вимоги обов’язкового використання реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО) у господарській діяльності.
Хто зобов’язаний застосовувати РРО/ПРРО?
Усі суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій або безготівковій формі (зокрема за допомогою платіжних карток, електронних платіжних засобів, жетонів, чеків тощо), зобов’язані проводити такі операції через зареєстровані та фіскалізовані РРО або ПРРО. Це правило поширюється на діяльність у сферах торгівлі, громадського харчування та послуг.
Обов’язкове застосування РРО/ПРРО також передбачено при операціях із приймання готівки для подальшого здійснення безготівкових розрахунків.
До безготівкових розрахунків належать операції, за якими кошти переказуються з рахунку платника на рахунок отримувача або через надавача платіжних послуг. Операції проводяться через банки або інших надавачів платіжних послуг, які здійснюють переказ коштів за дорученням платника.
Коли РРО/ПРРО не застосовуються?
1. РРО/ПРРО не використовуються фізичними особами – підприємцями першої групи єдиного податку, а також тими, хто:
-приймає оплату виключно банківським переказом на IBAN;
-підприємці в сільській місцевості, що займаються роздрібною торгівлею, але з обов’язковим веденням ними розрахункової книги та книги обліку розрахункових операцій.
2. РРО/ПРРО не використовуються, якщо в місці надання послуг або передачі товару не відбуваються готівкові розрахунки (наприклад, склади або оптові бази).
3. Якщо вид господарської діяльності належить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, що дозволяє здійснювати діяльність без застосування РРО або ПРРО.
Безготівкові розрахунки сьогодні є не лише зручністю для клієнтів, а й законодавчою вимогою для бізнесу. З 1 січня 2023 року всі суб’єкти господарювання, які працюють у населених пунктах з населенням понад 25 тисяч осіб, зобов’язані забезпечити можливість приймання безготівкових платежів, у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, мобільних додатків або платіжних пристроїв.
З 1 січня 2025 року ці вимоги поширюються на ще ширше коло суб’єктів господарювання.
Кременчуцька ДПІ ГУ ДПС у Полтавській області